Blogpost fron image

GAP YEAR po mokyklos: pliusai ir minusai

Post author pictogram Spotiself komanda
2021-10-05 Trukmė: 4 min. Straipsniai
Pasidalink:

Kas yra GAP YEAR?

GAP YEAR (liet. laisvieji metai) įprastai yra vienų mokslo metų pertrauka tarp mokyklos baigimo ir studijų universitete / kolegijoje / koledže pradžios. Šis fenomenas išpopuliarėjo JAV 1960-aisiais – laisvosios sielos hipių laikais. 1969 m. netgi buvo įsteigta oficiali organizacija „Dynamy“, skatinusi studentus kritiškai mąstyti, pasitikėti savimi ir, jei šie abejoja dėl profesinių pasirinkimų, pakeliauti prieš pradedant studijas. 

Ką veikti per laisvuosius metus?

Nuo to laiko vienas populiariausių užsiėmimų per GAP YEAR ir yra kelionės – amerikiečiai, o pastarąjį dešimtmetį ir europiečiai, vis drąsiau ryžtasi mokslų petraukai. Daugelis tokių būsimųjų studentų dažnai turi akademinių ambicijų (nori studijuoti), tačiau renkasi studijas atidėti ir skiria laiko kelionėms po užsienį, savanorystei ar darbui svetur. 

Šiuo metu yra daug ir mokamų, ir nemokamų tarptautinės savanorystės ar darbo „Work&Travel“, „Au Pair“ ir pan. programų, kurios skatina keliauti ir dirbti ką tik mokyklą baigusius jaunuolius. 

Pasirinkimas ar būtinybė?

Statistikos, kiek moksleivių turi GAP YEAR baigę mokyklą ir ką tuo metu veikia, Lietuvoje kol kas nėra, tad negalime sužinoti, kiek žmonių iš anksto planuoja laisvųjų metų veiklas ir dėl šios priežasties dalyvauja anksčiau minėtose programose. Tačiau svarbu žinoti, kad GAP YEAR ne visada yra sąmoningas pasirinkimas. 

Dažnai tai gali būti priverstinis ar netikėtas posūkis: kartais moksleiviai neįstoja į norimas studijas, dėl finansinių ar kitų sumetimų privalo atidėti mokslų tęsimą ir renkasi darbą. Tad, jei esi vienas tokių – nenusimink – tokios aplinkybės yra visiškai normalios ir priimtinos! Dar vienas motyvas turėti GAP YEAR gali būti abejonės. Jei ir tu nori studijuoti, tačiau tik per GAP YEAR ketini sugalvoti ką, tuos metus gali skirti savęs pažinimui. Gal verta pradėti nuo „Spotiself“ testo? Prisijunk https://spotiself.lt/.

Jei dėl tik tau vienam žinomų priežasčių tavęs laukia GAP YEAR, arba nori išsklaidyti abejones, peržvelk ryškiausius laisvųjų metų pliusus ir minusus.

GAP YEAR

PLIUSAI
MINUSAI
Didesnis savarankiškumas
Laisvė planuoti savo laiką
Galimybė apsispręsti dėl ateities
Galimybė išbandyti naujas veiklas
Metais jaunesni kursiokai
Neužtikrinta finansinė situacija
Galbūt – pasikeitę studijų reikalavimai
Nerimas dėl ateities

Jei laisviesiems metams sakai TAIP

  • Įvardyk priežastį, kodėl nori GAP YEAR.
  • Turėk tikslą: pailsėti, dirbti, surasti patinkančią sritį…?
  • Susiplanuok, ką veiksi.
  • Pasidomėk savanorystės, praktikos, darbo galimybėmis PRIEŠ priimdamas sprendimą.
  • Pasidomėk kaip po laisvųjų metų seksis tęsti mokslus, darbą ar bet kurią kitą tau svarbią veiklą.
  • Nebijok! Jei jau pasiryžai, pirmyn! Tau turi pasisekti!