Blogpost fron image

Finansinis raštingumas – kada pradėti mokytis?

Post author pictogram Spotiself komanda
2021-11-29 Trukmė: 4 min. Straipsniai
Pasidalink:

Finansinis raštingumas - tai gebėjimas efektyviai valdyti savo finansus. Šis  įgūdis, yra naudingas kiekvienam siekiančiam priimti veiksmingus finansinius sprendimus. Turėti finansinio raštingumo kompetenciją nėra tiesiog mokėjimas suskaičiuoti savo turimus pinigus ir biudžetą paskirstyti savo poreikiams. Tai procesas, kuris apima daugiau dalykų. Kas gi yra finansinis raštingumas ir kaip tinkamai elgtis su pinigais?

Finansinis raštingumas. Kas tai?

Kalbant paprastai, finansinis raštingumas yra supratimas apie taupymą, investavimą ir skolinimąsi. Tai įgūdis, kuris lemia bendrą finansinės gerovės ir pasitikėjimo savimi jausmą.

„Vis dažniau kalbame ne tik apie finansinį raštingumą, bet ir apie gebėjimą pasirūpinti savo finansine gerove (wellbeing). Paprastai sakant, finansiškai raštingas žmogus sugeba atlikti mokėjimus, vykdyti kasdienius įsipareigojimus, pasirūpinti savo saugumu ir ateitimi, kartu sugebėdamas įvertinti prisiimamas rizikas. Tad tai yra apie dabartį ir ateitį, žinias ir įgūdžius, saugumą. Visi šiei dalykai yra svarbūs kiekvienam suaugusiam žmogui, tad jų mokytis būtina.” - sako ekonomistė ir „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Kada reikia pradėti ugdyti šią kompetenciją?

Ugdyti finansinio raštingumo kompetenciją ir gebėjimą elgtis su pinigais pravartu pradėti nuo tada, kai gauname pirmuosius pinigus - dar vaikystėje. Tada, kai esame pratinami taupyti ar, pavyzdžiui, užsidirbti, atliekant paprasčiausius namų ruošos darbus. To mokytis pradedame namuose, tačiau tęsti šios kompetencijos ugdymą reikia nuolatos. 

“Neretai, vos 5-6 metų vaikas, jau sprendžia kam skirti pirmus močiutės dovanotus pinigus. Ar pirmokas, kuris jau turi atsiimti grąžą, pirkdamas bandelę mokykloje.

Mokytis beveik visi pradeda šeimoje ir iš šeimos ateina didžiausias, stipriausiai susiformavęs žinių ir įgūdžių bagažas. Tačiau nereikia pamiršti, kad suaugusiems finansinio raštingumo žinių irgi trūksta, tad labai gali būti, kad mūsų, atsineštos žinios netikslios ar nulemtos susiformavusių mitų. Todėl itin svarbu šias žinias stiprinti ir gilinti mokykloje bei kitais (patikimais!) būdais.” - pasakoja J. Cvilikienė.

Kodėl ši kompetencija naudinga?

Finansinis raštingumas yra svarbus, nes turint šią kompetenciją gebėsi efektyviai valdyti savo finansus, kad greičiau pasiektum išsikeltų tikslų. 

„Mes visi kasdien vienaip ar kitaip darome sprendimus, susijusius su mūsų pinigais. Finansų pasaulis keičiasi labai greitai, technologijos tobulėja, su sukčių bandymais išvilioti pinigus tenka susidurti daugumai gyventojų. Neturint bent elementarių finansinio raštingumo žinių, žmogus tampa labai pažeidžiamas.” - savo mintimis dalijasi ekonomistė. 

Tačiau jis susijęs ne tik su asmeniniu gyvenimu, bet ir su tavo karjera. Juk žinoti finansinio raštingumo pagrindus reikia daugelyje sričių: personalo vadyboje, rinkodaros, prekybos, gamybos srityse ir t. t.

Finansinio raštingumo situacija Lietuvoje ir Europoje.

Pasak Jūratės Cvilikienės, situacija Lietuvoje gerėja, tačiau toli gražu nėra gera: „Lietuvos bankų asociacija atlieka suaugusiųjų žinių tyrimus, o Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (angl. The Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) - paauglių. Visi jie rodo viena – mūsų žinios yra vidutinės. Lietuviams trūksta investavimo, sudėtingesnių finansinių sprendimų žinių.

Mūsų kaimynai estai yra tarp pasaulinių lyderių, kartu su suomiais, Kanados gyventojais, kur finansinio raštingumo ugdymas integruotas į mokymosi programas nuo ankstyvo amžiaus, jo svarba seniai nebėra diskutuotina, o šalys turi aiškias strategijas kaip juda link tikslo.  Tad mums tikrai yra dar daug ką nuveikti šioje srityje.”.

Ar tu esi finansiškai raštingas?

Mokytis finansinio raštingumo ir juo domėtis - būtina nuolat.  Atsakyk į šiuos 10 klausimų ir sužinok, ar atsakingai rūpiniesi savo finansais. Taip suprasi, kokios finansinio raštingumo sritys yra tavo silpnoji vieta bei kuo reikėtų pasidomėti daugiau.

  1. Ar seki savo išlaidas?
  2. Ar planuoji savo biudžetą?
  3. Ar taupai ir turi santaupų?
  4. Ar galvoji apie pensiją?
  5. Ar turi aiškius finansinius tikslus?
  6. Ar “įdarbini” savo santaupas?
  7. Ar atsakingai priimi informuotus finansinių paslaugų sprendimus? (Būsto paskolas, draudimus ir pan.)
  8. Ar domiesi asmeninių finansų tema?
  9. Ar laiku moki mokesčius ir kitas sąskaitas?
  10. Ar pirkdamas nesikliauji vien savo emocijomis?

Tikimės, kad į didžiąją dalį klausimų atsakei teigiamai! O visiems, siekiantiems patobulinti savo finansinę elgseną ar dar tik pradedantiems finansinę kelionę, rekomenduojame:

Pradėk dabar: finansinis gidas paaugliams“ - tai pirmasis gidas visiems jaunuoliams, kurie už savo finansinę situaciją nori būti atsakingi patys: sumaniai ir atsakingai tvarkytis su pinigais, išmokti taupyti, investuoti ir pasirūpinti karjera ar įsteigti nuosavą verslą.

Finansų ekspertė Jūratė Cvilikienė ir žinomi sėkmingi žmonės Lietuvoje – Beata Nicholson, Orijus Gasanovas, Rimvydas Širvinskas (Makalius), Ieva Krivickaitė, Tautvydas Marčiulaitis ir Laurynas Zmejauskas – dalijasi įkvepiančiomis istorijomis, nuotykiais, praktiniais patarimais bei įžvalgomis ir padeda atsakyti į svarbiausius klausimus, susijusius su pinigais, nuolat kylančius jaunam žmogui.