Blogpost fron image

„Ateities kompetencijos: ko reikia šiandien?” - renginio TOP 4

Post author pictogram Spotiself komanda
2021-11-15 Trukmė: 5 min. Straipsniai
Pasidalink:

Šių metų spalio 21 dieną, „Spotiself” Facebook paskyroje vyko tiesioginė transliacija tema: Ateities kompetencijos: ko reikia šiandien? Jos metu savo srities specialistai pasidalino įžvalgomis kokios ateities kompetencijos bus reikalingos darbdaviams, kokius įgūdžius svarbu lavinti ir kur nukreipti mokymosi fokusą, kad galėtume išlikti konkurencingi ateities darbo rinkoje.

Renginį galite peržiūrėti Spotiself Youtube paskyroje čia!

Pasak Akvilės Kazlienės, laikinojo įdarbinimo paslaugas Lietuvoje teikiančios HR grupės „CVO Recruitment I Simplika“ direktorės, šiandien yra puikus laikas ieškotis darbo ir pradėti savo karjerą. Jos teigimu: „Iš įmonių perspektyvos poreikis darbuotojams yra stipriai išaugęs ir tik vienetai organizacijų Lietuvoje nepatiria talentų trūkumo, o kandidatų skaičiumi pasidžiaugti negalime”. Ramunė Šabanienė, Telia Lietuva duomenų mokslo, analitikos ir dirbtinio intelekto padalinio vadovė taip pat paantrino šiai minčiai, sakydama, kad: „Statistiškai žiūrint, šiuo metu yra didžiausias nedarbas, bet tuo pačiu turėjome ir didžiausią darbų pasiūlą per paskutinius 15 metų. Daug žmonių ieškosi darbo, bet jie nebūtinai turi tam tinkamus įgūdžius”. Tad kokius gi įgūdžius ir kompetencijas turėtume atsinešti į darbo rinką, kad sukurti sėkmingą profesinę karjerą?

1. Mokymasis visą gyvenimą

Diskusijos metu kalbant apie automatizacijos procesus specialistai mokymąsi visą gyvenimą priskyrė prie ateities kompetencijų, būtinų norint išlikti konkurencingam darbo rinkoje. Socialinių mokslų daktarė Dr. Aistė Dromantaitė mano, kad nuolatinis smalsumas ir noras mokytis visą gyvenimą yra vieni iš svarbiausių ateities darbuotojo bruožų, o Akvilė Kazlienė įsitikinusi, jog: „Mokaisi visą gyvenimą ne tam, kad būti protingesniu ar daugiau skirtingų kalbų mokėti, bet kad taptum lankstesniu, atviru pokyčiams ir gebėtum lengviau ir greičiau įsisavinti naują informaciją”. Tad augant dirbtinio intelekto svarbai nuolatinis žinių atnaujinimas įgauna vis didesnę reikšmę, o mokėjimas mokytis ir mokymasis visą gyvenimą suteikia žmogui daugiau galimybių prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos.

2. Minkštųjų ir kietųjų savybių derinys

Minkštosios savybės (angl. soft skills) nors ir nėra susijusios su konkrečia specialybe, tačiau daugeliu aspektų lemia profesinę ir asmeninę sėkmę. Tokias išvadas priėjo diskusijoje dalyvavę specialistai iš įvairių sričių. Atsakydama į klausimą kaip planuoti ateities karjerą Aistė Dromantaitė vardina: „Dažniausiai yra pabrėžiama minkštųjų ir kietųjų savybių derinys. Šalia skaitmeninio raštingumo atsiranda bendražmogiškos savybės tokios kaip - bendravimas, bendradarbiavimas, susikalbėjimas su komandos nariais, gebėjimas vadovauti dirbant nuotoliniu būdu, mokėjimas motyvuoti ir įkvėpti. Dažnai kalbama apie vertybėmis grįstą lyderystę, gebėjimą prisitaikyti”. Bored Panda Studios žmogiškųjų išteklių ir administracijos vadovė Eglė Ona Jokubaitė dalinosi jų organizacijos keliamais reikalavimais sakydama, kad: „Mums svarbiausias yra asmeninių savybių ir įgūdžių miksas. Kuo pozicija sudėtingesnė, tuo labiau negalime išsisukti be tam tikrų įgūdžių, bet mums labai svarbi žmogaus motyvacija, noras dirbti būtent pas mus, domėjimasis mumis ir mūsų kuriamu turiniu. Taip pat svarbu, kad būtų šiuolaikiškas, bendradarbiaujantis”.

3. Skaitmeninis raštingumas

Diskusijos dalyviai sutiko, kad be skaitmeninio raštingumo karjera šiuolaikinėje įmonėje nesusiklostys. Skaitmeninių įgūdžių tobulinimui Telia Lietuva skiria itin didelį dėmesį. Ramunė Šabanienė dalinosi kokiais būdais skatina darbuotojus mokytis skaitmeninio raštingumo. Įmonės darbuotojams ne tik yra suteikiami visi reikalingi įrankiai ir platformos savarankiškam mokymuisi, bet ir kuriamos įvairios mokymosi programos, yra galimybė išvykti stažuotis svetur. Eglė Ona Jokubaitė pridūrė, kad: „Žmogus negali būti nusiteikęs prieš internetą ir technologijas, tokiu atveju kartu dirbti tiesiog nepavyktų”.

4. Motyvacija, lankstumas ir meilė veiklai

Kalbėdami apie ateities įgūdžius ir kompetencijas specialistai ragino ne tik būti motyvuotais, lanksčiais, mokėti prisitaikyti prie pokyčių ir rinkos svyravimų, bet ir mylėti savo atliekamą darbą. Daiva Šilienė, Lietuvos karjeros specialistų asociacijos direktorė patarė: „Rinkitės tą studijų programą, kad širdis dainuotų. Reikia galvoti ne apie prestižą ar pinigus, bet apie savirealizaciją ir veiklos prasmę. Visų kitų dalykų galima išmokti”. Ramunė Šabanienė apibendrino sakydama, kad: „Kai myli tai ką darai, tai jau nebėra darbas ir labai svarbu tą aistrą jausti iš vidaus, todėl savęs pažinimas čia yra labai svarbus”.

Diskusijai einant į pabaigą, jos dalyviai išsakė patarimus jaunuoliams, ką nuveikti šiandien, kad būtų sėkmingi ateityje:

  • Pradėti nuo žinojimo ką gali daryti - ieškoti specialistų kurie padėtų susiorientuoti profesijų spektre, atlikti įvairius karjeros ir asmenybės testus;
  • Plėsti akiratį, fantaziją, ieškoti mentorių, herojų ir drąsiai svajoti;
  • Koncentruotis į savo stipriąsias savybes, žinoti silpnybes, bet jų neakcentuoti;
  • Būti savimi, nebijoti konkuruoti, pamiršti kuklumą;
  • Mažais žingsniais judėti į priekį ir ieškoti savo profesinio kelio. Mokytis, siūlyti savo pagalbą įmonėms, praktikuotis, kaupti patirtį.

„Karjera - tai nuolatinis savęs pažinimas. Kuo daugiau žinome tuo daugiau suprantame, kad reikia toliau tobulintis ir mokytis naujai”, atsisveikindama apibendrino „Spotiself’ strateginės plėtros vadovė Akvilė Alauskaitė.