Blogpost fron image

Asmenybės ir karjeros testai: kuo jie skiriasi vienas nuo kito ir kaip išsirinkti patikimiausią?

Post author pictogram Spotiself komanda
2021-10-06 Trukmė: 6 min. Straipsniai
Pasidalink:

Tikriausiai ne kartą iš draugų, mokytojų ar dėstytojų esi girdėjęs apie karjeros, profesijos ar asmenybės testus – juos dažniausiai siūloma atlikti tuomet, kai svarstai kokius dalykus mokytis ar kokias studijas pasirinkti. Ar žinai, kuo tokie testai gali būti naudingi?

Pradėkime nuo pradžių: kas yra asmenybės testas?

Asmenybės testas yra įrankis, kuris pagal tam tikras taisykles, vertina žmogaus asmenybę. Kriterijai, pagal kuriuos vertinama asmenybė ir jos savybės, gali būti įvairūs, priklausomai nuo pasirinkto testo ir būdų, kaip jis yra sukurtas.

Kam reikalingi asmenybės testai?

Testą gali atlikti tu – sau, kad įvertintum save arba, kad tavo gautus rezultatus įvertintų kiti. Kartais asmenybės testus kviečia atlikti darbdaviai, siekiantys išsiaiškinti stipriąsias darbuotojo puses ir pan. Asmenybės testas, susietas su karjeros-profesinių interesų tyrinėjimu, gali padėti apsispręsti kokias studijas ar profesiją pasirinkti ar bent jau padėti pažvelgti į save iš šono. Galbūt perskaitęs savo asmenybės analizę pamatysi, kad esi verslus, komunikabilus ar labiau nei kiti linkęs pasirūpinti žmonėmis arba surasti kitų savo stiprybių apie kurias nė nežinojai.

Populiariausi asmenybės testai pasaulyje

Myers-Briggs MBTI testas – ar verta juo tikėti?

Populiariausiu pasaulyje asmenybės testu yra laikomas Myers-Briggs testas, kurį XX a. pirmoje pusėje sukūrė amerikietė Katherine Briggs, kartu su savo dukra Isabele Myers Briggs. Šis testas dar vadinamas MBTI asmenybės tipų indikatoriumi, nes kiekvienas, jį atlikęs, yra priskiriamas kuriam nors asmenybės tipui.

Tipo pavadinimai sudaryti iš 4 raidžių, kurių kiekviena reiškia tam tikrą asmenybės bruožą ar savybę:

I / Eintravertas ar ekstravertas;
N / Sintuityvus ar sekantis pojūčiais;
T / Fmąstantis ar jaučiantis;
J / Plinkęs teisti ar supratingas.

Nepaisant to, kad ši K. Briggs sukurta tipų teorija šiek yra paremta legendinio psichiatro Karlo Jungo atradimais, daugelis mokslininkų abejoja MBTI testų patikimumu. 

  • Klausimų skaičius: 70 arba daugiau.
  • Privalumai: lengvi klausimai, nesudėtingas atlikimas, lengvai prieinamas.
  • Trūkumai: mokslinis pagrindimas, patikimumas.

Ką sako penkių asmenybės bruožų teorija?

Dar viena testų rūšis – asmenybės bruožų teorija paremti testai. Tie asmenybės bruožai yra penki, dėl to kartais yra vadinami Didžiuoju penketu. Penki asmenybės bruožai yra pastovūs ir dažniausiai pasireiškia įvairiose gyvenimo situacijose. Tai –

 atvirumas patirčiai,
ekstravertiškumas,
neurotiškumas, 
sutarumas, 
sąmoningumas. 

Prieš pradedant domėtis kiekvienu iš šių bruožų ir jo reikšme, turėtum žinoti, kad šalia šių išvardytų įgimtų savybių, kiekvienas žmogus turi ir labai daug išmoktų įgūdžių.

Ką tai reiškia? Jei tu, pavyzdžiui, esi drovus ir nelinkęs daug bendrauti, tai nereiškia, kad ateityje negali būti puikiu televizijos ir interneto laidų vedėju ar atvirkščiai: daugelis aktorių, dainininkų ar influencerių dažnai sako, kad yra giliai viduje jaučiasi intravertai, kurie yra gerai išmokę dirbti savo darbą.

  • Klausimų skaičius: įvairius, gali skirtis.
  • Privalumai: patikimumas – daugelis mokslininkų šiuo metodu paremtus asmenybės testus bene vienais patikimiausių.
  • Trūkumai: tokių testų sukurta labai daug, gali būti sunku išsirinkti patikimiausią.

Karjeros testai moksleiviams ir studentams

Dar viena testų rūšis yra karjeros testai, naudingi moksleiviams ir studentams arba bet kokiam karjeros pasirinkimą svarstančiam žmogui. Šie testai taip pat yra kuriami remiantis tam tikra metodika.

Vienas tokių – amerikiečio psichologo John Holland sukurtas karjeros testas, dar vadinamas Holland code arba RIASEC darbo tinkamumo testu. Šio karjeros testo esmė – išsiaiškinti, kurie J. Holland išskirti tipai (dažniausiai kelių tipų kombinacija) yra artimiausi atliekančiam testą. Asmenybės tipų, pagal Holland, yra yra šeši:

P – praktinis,
T – tiriamasis, 
M – meninis, 
S – socialinis, 
D – dalykinis, 
 N – normatyvinis

  • Klausimų skaičius: daugiau nei 100 – reikia perskaityti visas išvardytas veiklas, sugebėjimus, profesijas ir pažymėti tuos variantus, kurie patiktų. Vėliau visus pažymėti punktai suvedami į rezultatų lentelę, paverčiami balais, kurie vėliau tampa tipais. 
  • Privalumai: išsamumas, universalumas.
  • Trūkumai: gaunami rezultatai nėra individualūs – kiekvieno tipo apibrėžimas yra bendrinis, o jį pritaikyti konkrečioje savo situacijoje gali būti sudėtinga.

Kas rodo, kad testas yra patikimas?

Testų online ir vadovėliuose yra įvairiausių: nuo „Koks gyvūnas esi tu?“ iki „Kokia profesija tau tiktų?“. Tačiau kaip žinoti ir į ką atsižvelgti renkantis patikimą, konstruktyvų ir tau padėsiantį asmenybės ir karjeros testą? Štai keli aspektai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.

  • Testo kūrėjai. Asmenybės pažinimas ir vertinimas yra psichologijos mokslo sritis, todėl testo kūrėjų gretose visuomet turėtum ieškoti kvalifikuotų psichologų. 
  • Ilgis ir apimtis. Jei testas tau užduoda vos 3-5 klausimus, gali iškart suprasti, kad jis nėra sukurtas tam, kad tave visapusiškai įvertintų. Išsamių testų klausimų skaičius dažniausiai siekia nuo 10 iki… 100 ir t. t. Tač tai nereiškia, kad kuo daugiau klausimų, tuo testas bus tikslesnis. Stenkis neieškoti kraštutinumų: keli klausimai – tikrai per mažai, o keli šimtai – greičiausiai per daug tam, kad būtų galima tikėtis nuoširdžių, pasvertų ir apgalvotų atsakymų. 
  • Taiklūs klausimai. Atkreipk dėmesį, ko asmenybės teste tavęs klausia? Ar užduodami klausimai išties susiję su asmenybės pažinimu, ar jie aiškiai suformuluoti ir tau suprantami? 
  • Individualūs rezultatai. Kuo jie asmeniškesni, tuo geriau. Jei ir tu, ir tavo draugas, ir dar 5 šalia esantys žmonės gauna tokius pat rezultatus, testo tikslumas, greičiausiai, nėra pats geriausias.

Spotiself testas – visapusis asmenybės vertinimas

Jau pastebėjai, kad testai dažniausiai yra skirti vertinti tik vieną konkrečią sritį – tik asmenybės tipą, bruožus ar profesinius interesus. Taip pat, visų 3 minėtų rūšių testai yra sukurti svetur ir dažnai pritaikyti anglakalbių šalių gyventojams.

Lietuvoje Vilniaus universiteto psichologai kuria unikalų asmenybės pažinimo įrankį – Spotiself testą. Jis – unikalus, nes vertina 3 sritis: asmenybę, pažintinius gebėjimus ir profesinius interesus bei yra kuriamas pritaikant Lietuvos auditorijai. 

Ką tai reiškia?

Atlikęs Spotiself testą sužinosi:

  • asmenybės bruožus – koks tu esi?; 
  • pažintinius gebėjimus – kokiu būdu tau lengviausia mokytis ir pažinti pasaulį?;
  • profesinius interesus – į kokias sritis esi labiausiai linkęs?.

Viskas vienoje vietoje – tam, kad galėtum įvertinti savo polinkius ir geriausias savybes. Juk žvelgti į save objektyviai – neįmanoma, o išsamus asmenybės pažinimo testas moksleiviams ir studentams padės neįmanoma paversti įmanomu! 

Ar gauti rezultatai tave nustebino? 😊